Ofis Masaj

Ofis Masaj

Ayak Refleksolojisi

Refleksoloji, bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen el ve ayaklardaki refleks noktalarına, el ve parmaklar ile uygulanan bir baskı tekniğidir. Bu yöntemle bedenin kendi kendini tedavi etme mekanizması harekete geçirilir ve bedende fizyolojik bir rahatlama sağlanır. Tedavi kişinin fiziksel ,duygusal, zihinsel ve çevresel özelliklerine bağlıdır. Temel felsefesi, vücudun bu düzeylerin hepsinde dengeli olması sonucunda sağlıklı ve zinde olmasının mümkün olduğudur.

Akupunktur ve diğer Uzakdoğu tedavi yöntemlerinde olduğu gibi ,refleksoloji de vücuttaki yaşam enerjisinin (chi) kesintisiz akışını sağlama ilkesine dayanır. Bu enerjinin vücudun içinde rahatça dolaşması gereklidir. Ancak stres ,tansiyon hastalıklar ve travmalar yüzünden kesintiye uğrayabilir.

Refleksoloji el ve ayaklardaki refleks noktalarına uygulanan basınçla , o noktalarla ilişkili olan çeşitli organlar ve hücrelerde , sonuçta tüm vücutta serbest enerji akışı sağlamayı amaçlar. Buna vücudun kendi kendini iyileştirmesi denir.

Ayak Refleksolojisinin Faydaları

Refleksoloji vücuttaki stresi azaltır ve gerginliği giderir. Fiziksel sorunların çoğu dışarıdan kaynaklanan baskı ve gerilimin sonucu olabilir.

45 dakika ile 1 saat arasında süren bir uygulama sırasında amaç refleksoloji uygulanan kişiyi gevşemeye teşvik etmektir. Kaslardaki gerginlik gider ve kan ,vücutta hiçbir engele takılmadan hızla dolaşarak hücrelere oksijen ve besin taşır. Sonuçta yeniden canlanma ile birlikte bir dinginlik hissi ortaya çıkar.

Gevşediğinizde vücudunuz daha iyi çalışır. Daha iyi uyursunuz; bu da bir sonraki gün daha çok enerjiye sahip olmanızı sağlar. Bu durum bir ilerleme etkisi yaratır. Kendinizi iyi hissedersiniz; dolayısıyla çevrenizdekiler de kendilerini iyi hissederler ve gündelik işleri istekli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Refleksolojide ayaklara ve ellere masaj yapıldığında vücut kendi doğal ağrı kesicileri olan endorfinleri üreterek ağrıları giderir.